Gelişmiş Arama


Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Yazım ve Yayın İlkeleri


YAYIN İLKELERİ VE KURALLARI

 1. Dergiye gönderilen makaleler, derginin amacında belirtilen alanlarda, bilimsel bilgi üretim yöntemlerine ve etiğine uygun yazılmış olmalıdır.
 2. Dergiye gönderilen makaleler, bilimsel gelişmeye ve toplumsal refah artışına bilimsel yöntemlerle katkı sağlayacak nitelikte özgün olmalıdır.
 3. Dergiye gönderilen makaleler başka bir yere yayınlanmak amacıyla gönderilmemiş olmalı ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
 4. Dergide yayınlanan makalelerdeki görüşler yazarlara ait olup, Kadın Araştırmaları Dergisi ve Merkezi‘nin resmi görüşünü temsil etmez.
 5. Dergide yayınlanan makalelerdeki her türlü hukuki ve etik sorumluluk yazarlara aittir.
 6. Makalelerin yazarlar tarafından intihal programından geçirilmiş raporu kad@istanbul.edu.tr adresine gönderilmelidir. Rapor teslim edilmeden editör incelemesi başlamaz. Hakemler kör hakemlik kuralları çerçevesinde raporları inceleyebilir. Çalışmaların özgün değerleri yüksek olmalıdır.
 7. Editör, gerek duyulması halinde yazar(lar)dan ihtiyaç duyulan detaylı bilgi ve/veya veri, yöntem ve uygulama sonuçlarını isteyebilir.
 8. Dergide makalaler Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanabilir. Makale, Türkçe (İngilizce) ise 150-300 kelime arasında İngilizce (Türkçe) özet ve en az üç tane anahtar kelime olmalıdır.
 9. Makalenin toplam uzunluğu 20 sayfayı aşmamalıdır.
 10. Dergide yayınlanan makalelerin telif hakları dergiye aittir.
 11. Dergiye makale gönderen yazar(lar), dergiye makale gönderdikleri anda bu yayın yönetmeliğindeki kuralları kabul etmiş sayılır.

 

YAYIN DEĞERLENDİRME SÜRECİ

 1. Dergiye gönderilecek makaleler derginin web sitesinden online dergi takip sistemi kuralları çerçevesinde gönderilir.
 2. Dergiye gönderilen makaleler editör tarafından ön değerlendirme sürecinden geçmeleri halinde hakem değerlendirme sürecine alınır. 
 3. Dergiye gönderilen makalelerin yayına kabulünde, kör hakemlik uygulaması ile üç hakemden ikisinin olumlu raporuna göre değerlendirilir. Nihai yayınlanma kararı editöre aittir.
 4. Hakem düzeltmeleri yazarlara online dergi sistemi üzerinen iletilir.
 5. Ön değerlendirme, hakem değerlendirme ve yazarın düzeltme süreci en fazla birer ay, yayına kabül edilme süreci en fazla üç aydır.

 

YAZIM KURALLARI

Anasayfada yer alan Ek-1 Örnek Yazım Dosyası makale yazımı için kullanılacaktır. Yazarlar kendi makalelerini bu dosya içine aktarmalıdır.

 

REFERANS GÖSTERME

 Dergiye gönderilen makaleler, The American Psychological Association (APA)  Yayın Rehberi 6. basımına  ( APA 6 ) göre yapılamlıdır.

Referans örnekleri için bkz.: http://library.concordia.ca/help/citing/apa.php


Duyurular

  Duyurular

  MAKALE ÇAĞRISI

  Değerli Araştırmacılar,

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ KADIN ARAŞTIRMALARI DERGİSİ, 2017 yılı I. ve II. sayıları için makale kabul edecektir.

  2017 yılı I. sayı için 30.04.2017  tarihine kadar,

  2017 yılı II. sayı için 30.09.2017  tarihine kadar,

  makaleler online dergi sistemi üzerinden gönderilebilir.

  Dergi YönetimiAdres :İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Bozdoğan Kemeri Cad. No:1 Vezneciler / Beyazıt İSTANBUL
Telefon : 0 212 440 00 00 / 10486 Faks :0 212 440 00 64
Eposta :kad@istanbul.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri